FAQ
CO TO JEST BADANIE FUNKCJI POZNAWCZYCH?
Jest to badanie, które wykonuje psycholog i za pomocą testów ocenia poziom m.in. pamięci, koncentracji uwagi, funkcji językowych i wzrokowo – przestrzennych u osoby badanej. Badanie to ma na celu określenie czy trudności poznawcze z którymi zgłasza się pacjent mieszczą się w normie przewidzianej dla danego wieku czy nie, i czy w związku z tym potrzebne jest leczenie lub dalsza diagnostyka u specjalisty np. neurologa.
CZEGO MOŻNA SIĘ SPODZIEWAĆ NA PIERWSZYM SPOTKANIU U PSYCHOTERAPEUTY?
Podczas pierwszego spotkania lub kilku pierwszych (w zależności od sposobu pracy terapeuty oraz tego z czym zgłasza się osoba przychodząca po pomoc) terapeuta pyta o problem z którym dana osoba się zgłosiła, zadaje także pytania o podstawowe dane takie jak wiek, wykonywany zawód, choroby, przyjmowane leki. Może zapytać o różne obszary codziennego funkcjonowania takie jak sen, apetyt, nastrój, relacje, spędzanie wolnego czasu. To pozwala określić proponowaną formę pomocy.
ILE TRWA PSYCHOTERAPIA?
W zależności od sposobu pracy psychoterapeuty oraz tego z czym zgłosiła się osoba przychodząca po pomoc może trwać od kilku miesięcy do kilku lat.
O CO WARTO PYTAĆ PSYCHOTERAPEUTĘ NA PIERWSZYCH SPOTKANIACH?
Czy korzysta z superwizji oraz jakie szkolenie/a psychoterapeutyczne ukończył? W jakim nurcie psychoterapeutycznym pracuje i jakie metody wykorzystuje w swojej pracy?
CO TO JEST SUPERWIZJA?
Superwizja pozwala terapeucie przyjrzeć się własnemu doświadczeniu w pracy z pacjentem oraz ewentualnym trudnościom w tym kontakcie leżącym po stronie samego terapeuty, jak i pacjenta. Ma zapewnić wysoką jakość świadczonych usług terapeutycznych.
CO TO JEST PSYCHOEDUKACJA?
Psychoedukacja jest jedną z form pomocy psychologicznej. Polega ona na edukowaniu na temat aspektów psychologicznych wybranego zagadnienia. Daje konkretne narzędzia do radzenia sobie z kryzysami, stresem, chorobą lub zaburzeniem.
CZYM JEST PODEJŚCIE PSYCHODYNAMICZNE W PSYCHOTERAPII?
Podejście psychodynamiczne zakłada istnienie wewnętrznych, często nieuświadomionych mechanizmów działania oraz ukrytych potrzeb czy nierozwiązanych (w przeszłości) konfliktów intrapsychicznych.
CZY JEST MOŻLIWOŚĆ ODBYWANIA TERAPII ON-LINE?
Co do zasady pracujemy w kontakcie osobistym w gabinecie. Wychodzimy z założenia, że taka forma kontaktu przynosi najwięcej korzyści naszym pacjentom.
Jak wygląda diagnoza ADHD u osób dorosłych?
Badanie diagnostyczne odbywa się zgodnie z Rekomendacją Sekcji Szkolenia Specjalizacyjnego Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Składa się z wywiadu klinicznego, analizy istniejących dokumentów historii trudności szkolnych oraz dokumentacji medycznej, a także wywiadu diagnostycznego opartego na kryteriach podręcznika diagnostycznego DSM5. Badanie trwa minimum 90 minut. Cały proces diagnostyczny zakończony jest wydaniem pisemnej opinii oraz przedstawieniem pacjentowi zaleceń co do dalszego leczenia.